Операција за издолжување на нозете

Минатата година, најмалку 30 мажи го посетиле ортопедскиот хирург Кевин Дебипаршад, за да им се изврши операција за издолжување на нозете.Цената за процедурата е исклучително висока (над $100 000), што значи дека потенцијалните клиенти се исклучително богати.

Официјално наречена „дистракциска остеогенезa”, операцијата вклучува сечење коски - докторот сече низ фемурот или тибијата на пациентите, со што ги присилува коските да се раздвојат со метални импланти за да потоа заздрават околу 8 сантиметри подолги.

Пред Кевин да ја основа клиниката LimbplastX во 2018-та, поголемиот број случаи на кои што работел биле пациенти на кои операцијата за продолжување на нозете им била потребна за да чекорат и живеат нормално.

Доколку мекото ткиво кое расте и формира нови коски кај децата е повредено, растот на едната нога може да биде спречен, а истото може да се случи и кај возрасни кои имале сообраќајна несреќа, или дел од нивната коска бил отстранет за третирање на канцер или сериозна инфекција.

За ваквите пациенти, продолжувањето на нозете би било неопходен чекор кон опоравувањето, меѓутоа во клиники како LimbplastX, ваквата процедура може да стане само уште еден начин на кој богатите луѓе може со помош на доктори да го коригираат она што го перцепираат како личен недостаток.

Кевин процедурата, пак, ја споредува со импланти за гради, задник, коригирање на носот и сл.

Пред да се направи операцијата, се одржуваат средби со пациентите за да се процени дали се спремни за процедурата, а понекогаш се случува истите да бидат и одбиени.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...