Нов наноматеријал би можел да го замени човечкото ткиво

Европски истражувачи измислиле гумен наноматеријал кој се интегрира со човечкото тело, што може да го отвори патот за сè, од нови реконструктивни операции, па до екстремни модификации на телото.Нетоксичниот материјал, детално опишан во студијата од научниците од универзитетот Чалмерс во Шведска, е направен од истите компоненти како плексигласот.

Целта на истражувачите била да креираат материјал кој би користел како замена за коските, но откриле дека со негово правилно тој добивал гуместа текстура за која веруваат дека би можела да ја замени ‘рскавицата во зглобовите и протетичките носови.

Постојат многу болести каде ‘рскавицата се уништува што резултира со триење на коските, кое предизвикува силна болка кај пациентите. Овој материјал потенцијално би можел да се користи во таквите случаи.

Материјалот може да се третира со малечки протеини кои ги има во имунолошкиот систем за да има антибактериски карактеристики – со што би можел да се користи и за изработка на уринарни катетери.

Истражувачите кои стојат зад креирањето на овој материјал ја оформиле компанијата Amferia за да го комерцијализираат и понудат на пазарот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...