САД: Дедо Мраз, сепак, не мора да прими вакцина против Ковид-19

Лос Анџелес, 26 октомври 2020 (МИА) – Дедо Мраз, сепак, нема да мора да се вакцинира како заштита од коронавирусот, сметаат стручни лица од американското здравство.

Властите во САД претходно најавија дека луѓето што во предновогодишниот период работат како дедомразовци и џуџиња во трговските центри, ќе бидат меѓу првите во редот за вакцина. Како што пренесуваат западни медиуми, претседателот Доналд Трамп уверувал дека вакцината против Ковид-19 ќе биде готова и одобрена до ноември, но сега постои сомнеж за нивната делотворност и безбедност.

Речиси е извесно дека вакцината против коронавирусот ќе биде одобрена кон средината на ноември, и први во тој ред се здравствените работници. Американските власти нагласуваат оти таа нема да е задолжителна, но ја препорачуваат, особено за луѓето кои се во првите борбени редови против пандемијата. си/гт/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како чука срцето на една плавуша.
- Тупа-глупа, тупа-глупа, тупа-глупа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...