Јужна Кореја одобри тест кој открива и грип и коронавирус

Здравствените власти во Јужна Кореја одобрија нов тест дизајниран да открие и Ковид-19 и сезонски грип од ист примерок, што ќе им помогне на болниците во период на совпаѓање на коронавирусот и сеознскиот грип.Нов тест насочен кон гените специфични и за Kовид-19 и за сезонски грип еволуираше верзија на ПЦР тестови што се користат за откривање на коронавирус од примероци земени од носот или грлото. Лабораториите користат машини за засилување на генетскиот материјал, така што може да се детектираат дури и мали количини на вирус.

Болестите е тешко да се разликуваат според симптомите, така што дијагностицирањето за двете, со резултат за три до шест часа би било корисно за пациентите и исто така ќе го намали товарот врз здравствените работници,изјави високиот службеник во Министерството за здравство Јун Таехо.

И покрај напорите на здравствените власти да ги пронајдат контактите и да го запрат пренесувањето, таквите напори се надминати од стапката на ширење на вирусот, рече Јун.

Корејскиот центар за контрола и превенција на болести денеска пријави 118 нови случаи на ковид-19, повеќето од нив во густо населената метрополитенска област Сеул. Вкупниот број на национални случаи сега е 26.925, вклучувајќи 474 смртни случаи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...