Вакцината на Синовак против Ковид-19 предизвикува брз имунолошки одговор

Експериментална вакцина против Ковид-19 КоронаВак, на кинеската компанија Синовак Биотех, предизвикува брз имунолошки одговор кај испитаниците, но нивото на произведени антитела е пониско отколку кај луѓето кои закрепнале од болеста, покажаа првичните резултати од студијата објавени денеска.Иако испитувањата во рана и средна фаза (прва и втора) немаа за цел да ја проценат ефикасноста на КоронаВак, истражувачите велат дека вакцината може да обезбеди доволна заштита, а нивните заклучоци се засноваат на искуството со други вакцини и податоците од претклиничките студии на мајмуните макаки.

Резултатите од оваа студија се објавени по оптимистички вести од американските производители на лекови Фајзер и Модерна и руски научници кои работат на вакцина, а прелиминарните податоци од студијата во третата фаза покажаа дека нивните експериментални вакцини биле над 90 проценти ефективни.

КоронаВак и четири други експериментални вакцини кои се развиваат во Кина во моментов се во доцната, трета фаза на тестирање и се утврдува нивната ефикасност во спречување на Ковид-19.

Рецензираните резултати на компанијата Синовак, објавени во медицинското списание „Лансет заразни болести“, произлегоа од клиничките испитувања во првата и втората фаза, спроведени во Кина, во кои учествувале повеќе од 700 волонтери.

– Нашите откритија сугерираат дека КоронаВак е во состојба да предизвика брз имунолошки одговор во рок од четири недели по вакцинирањето кое се врши во две фази во рок од 14 дена, изјави Жу Фенгчаи, еден од научниците кои работат на вакцината.

Експертите велат дека резултатите од поголемите подоцнежни студии или испитувања во третата фаза ќе бидат клучни за да се утврди дали имунолошкиот одговор на организмот по вакцинација со КоронаВак е доволен за да се заштитат луѓето од зараза со коронавирус. Синовак во моментов спроведува три испитувања во трета фаза во Индонезија, Бразил и Турција.

Резултатите треба да се разгледуваат со претпазливост сè додека не бидат објавени доцните резултати од третата фаза, предупредува Наор Бар-Зеев, професор на Универзитетот Џонс Хопкинс, кој не учествувал во студијата. Тој додава дека „дури и тогаш, по завршувањето на испитувањето во третата фаза и по издавањето на дозволата, треба да се биде внимателен“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Отишол Трпе да купи таксени марки во трафика и ја прашува продавачката:
- Имате ли таксени марки од пет денари?
- Да!
- А колку чинат?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1514.- Умре италијанскиот архитект Донато...
1689.- Англискиот кралски пар Вилијам Трети...
1713.- Потпишан е Утрехтскиот мир меѓу...
1755.- Роден е англискиот хирург и палеонтолог...