Руско истражување: Луѓето со одредени гени речиси не се заразуваат со коронавирус

Луѓето со одредени гени и карактеристики на крвната слика речиси не се заразуваат со коронавирус, открија руски научници во посебна студија. Водач на студијата е директорот на Истражувачкиот институт за епидемиологија и микробиологија Пастер во Русија, Арег Тотолијан, кој е и член на Руската академија на науките.За време на студијата, тимот откри дека луѓето со високо ниво на интерферон-алфа, високо ниво на лимфоцити во крвта, како и носители на одредени генетски маркери, имаат зголемена заштита од коронавирусот, пренесува БГНЕС. Така, високото ниво на интерферон-алфа, молекула која се синтетизира од клетките на имунолошкиот систем и има директно антивирусно дејство, го намалува ризикот од инфекција на локално ниво. Доброто ниво на лимфоцити покажува дека лицето има помала веројатност да се зарази, но дури и ако е заразено, веројатно многу лесно ќе ја помине инфекцијата. Меѓу гените кои го кодираат човечкиот имунолошки одговор, научниците идентификувале два заштитни алели (различни форми на ист ген) и еден предиспонирачки за болести.

Претходно, група научници предводени од Фјодор Кондрашов од Австрискиот институт за наука и технологија открија дека новите варијанти на коронавирусот почнале да се шират по укинувањето на ограничувањата во многу земји.

Епидемиолошкиот модел развиен од нив откри дека ризикот од мутации зависи од два фактори: уделот на вакцинираната популација и вкупниот број на заразени. Како резултат на студијата, научниците дошле до заклучок дека поголемиот дел од светската популација (најмалку 60%) треба да се вакцинира.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...