Кај бебе вградено досега најмалото срце на светот

Италијански доктори соопштија дека по речиси двомесечни напори 16-месечното бебе се чувствува добро, на кое во март му беше вградено најмалото вештачко срце, кое му помогна да преживее до трансплантацијата на вистинско срце. 

- Во итниот случај на 16-месечното бебе, кое има дилатирана миокардиопатија со сериозна инфекција на помошниот вентрикуларен апарат, кој е претходно вграден, е користена титаниумска пумпа која тежи само 11 грама и може да издржи прилив на крв од 1,5 литри во минута, се наведува во соопштението на болницата „Бамбино Гесу“ во Рим, каде што е извршена оваа операција.

Ова минијатурно вештачко срце му овозможи на бебето да преживее 13 дена до првата срцева трансплантација.

- Денеска, повеќе од еден месец по трансплантацијата на вистинско срце, бебето се чувствува добро, се додава во соопштението.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...