Погледнете како се формира бебешкото лице за време на бременоста!

Графичкиот дизајнер Дејвид Беркер и неговиот тим, за целите на документарецот на BBC " Inside the Human Body ", создадоа уникатна анимација која го прикажува формирањето на детското лице во текот на бременоста.

Анимацијата се базира на снимките од ембрионалниот развој, со што се овозможува приказ на формирањето нa лицето на бебето без било какви елементи кои се засновани на претпоставки. Интересен е фактот што покажува дека лицето кај бебето речиси во целост се формира помеѓу вториот и третиот месец.

Анимирањето на настанокот на носот и непцата според Беркер, претставуваат вистински ноќен кошмар. Поточно, тие се формираат со сложен механизам на создавање и менување на слоевите од ткивото, така што дизајнерите, аниматорите и научниците, па и самиот компјутер не биле во можност совршено да го пренесат тој дел.

Погледнете го ова неверојатно видео!Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плакат на бандера:
- Исчезнати се маж и куче... Награда за кучето.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1762. - Умре Џемс Бредли, англиски астроном. По...
1793. - Во Париз е убиен Жан Пол Мара, познат...
1837.- Кралицата Викторија Прва, како прв...
1930.- Во главниот град на Уругвај почна Првото...