Сибирска печурка можен лек за СИДА?

Сибир можеби го крие лекот за една од најопасните болести на денешницата, СИДА-та. Руските научници велат дека посебен вид на печурки кои растат во Сибир може да се користат за успешно справување со оваа болест. Тие тврдат дека чага печурката која расте на кората од брезите покажува својства кои треба да се подложат на понатамошно истражување.

Истражувачкиот тим од Вектор институтот, истакна дека во моментот работи со три вида на печурки кои би можеле да се користат во антиретровирусната медицина, но чага печурката досега се покажала како најветувачка.

-Спроведовме истражување и за првпат селектиравме 82 видови од 33 типови на печурки кои растат во Југозападен Сибир. Чага печурките кои се познати во Сибир, покажуваат најголем спектар на антивирусна активност, изјави портпаролот на институтот.

Овие печурки покажале мало ниво на токсичност и силен антивирусен ефект против грип, сипаница, но и ХИВ вирусот кој е предизвикувач на СИДА. Чага печурките се користат со векови од страна на локалните исцелители, а се верува дека се мошне корисни во борбата против ракот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден ден се изгуби жената на поглаварот и ние ја најдовме. Тој ни даде да и се качиме по еднаш. Другиот ден се изгуби жената на врачот, ние ја најдовме и тој ни даде да и се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по влажни патишта, а на некои повисоки места ина остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на ЈП „Македонија...
Верски календар
На денешен ден
1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон...
1531.- Португалија ја зафати катастрофален...
1788.- Британски бродови со првите доселеници од...
1823.- Умре англискиот лекар Едвард Џенер,...