Стартап од Харвард има процедура за подмладување

Стартап компанијата наречена Rejuvenate водена од познатиот харвардски генетичар Џорџ Чурч планира да користи техника за едитирање на гените за да ги модификува „ДНК инструкциите“ кои им се даваат на клетките, враќајќи некои биолошки маркери на нивоа кои ги имале во младоста, па дури и за подмладување.

Лабораторијата веќе ги тестирала некои од овие техники врз глувци на кои им била излечена дегенеративна состојба на срцето, а следниот чекор ќе ги таргетира состојбите поврзани со староста како откажувањето на срцето и бубрезите, зголемувањето на телесната тежина, како и дијабетесот.

Компанијата исто така комплетирала и слични прелиминарни тестови врз малечки кучиња, но сè не ги објавила резултатите дали процедурите биле успешни.

Rejuvenate планираат да ги елиминираат знаците на стареењето со нивните третмани кои го продолжуваат животот. Една нивна презентација вклучувала фотографија од Чурч кој планира да е доброволец за тестовите врз луѓе, кој технологијата ја опишал како „вметнување на искуствата од 130 годишен човек во 22-годишно тело.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...