Гените можат да го откријат времето на настапување на смрт

Секое парче информација за нас е содржано во нашите гени – а сега се покажало дека тие исто така можат да го откријат времето кога настапила нечија смрт.

Студија од Центарот за геномна регулација (CRG) во Барселона, Шпанија, ја истражувала генетската активност која се одвива во човечкото ткиво по смртта и открила шаблони кои би можеле да го откријат времето на неговата смрт.

Резултатите биле добиено со комбинација на анализи на разни примероци и на машинско учење. За да ги одредат промените во генетската активност по смртта, компјутерскиот биолог Родерик Гигко и неговите колеги собрале 39 примероци на ткива од 9000 донори, кои дошле со информации за времето на смртта на донорите и кога биле земени.

По смртта, над 600 мускулни гени бргу ја зголемувале или намалувале активноста, додека истовремено имало минимални промени во генетската активност во мозокот или слезината.

Гиго и неговиот тим користеле уникатни шаблони на промените во секое ткиво за да го одредат времето на смртта на личноста на која и припаѓало, а за тоа да го сторат тие развиле модел на машинско учење кој ги анализирал шаблоните на генетската активност на 399 луѓе.Софтверот покажал дека најчестите зголемувања и намалувања на генетската активност се случуваат помеѓу 7 и 14 часа по смртта. Еден од примерите е крвта, каде намалената генетска активност вклучена во ДНК продукцијата, имунолошкиот одговор и метаболизмот индицирала дека времето на смрт било околу 6 часа пред да биде земен примерокот крв.

Сега засега, овој програм е само академска вежба, а доколку се усоврши и стане достапен за користење би се покажал исклучително користен за форензичките анализи, бидејќи значително би ги елиминирал непотребните криминални истражувања за одредување на точното време на нечија смрт.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...