Најстуденото место на планетата станува сè постудено

Нова студија на сателитските податоци покажува дека температурата во долините на Антарктикот може да достигне блиску до -100°C, во однос на претходниот рекорд во истата област од -93°C.Научниците дошле до новата бројка анализирајќи ги сателитските отчитувања на температурите на Источно-Антарктичкото плато кое го покрива Јужниот Пол и рекалибрирајќи ги тие со податоците земени од метеоролошките станици на земјата.

Новата oофицијална најниска температура е -98°C за која интернационалниот тим научници кои работеле на студијата сметаат дека е „најниската возможна ниска температура“ која може да се постигне на Земјата. Тие велат дека самите не се наоѓале во такви температурни услови, но дека им имаат кажано дека секое земање здив е болно и дека треба исклучително внимавање да не се замрзне дел од грлото или белите дробови при инхалирање.Најниската температура била откриена во малечки џебови во мразот, длабоки до 3 метри.

Најниската температура, пак, измерена на земјата била од истражувачите од станицата Восток во Русија (исто на Источно-Антарктичкото плато) кои измериле -89°C во јули 1983.

Новиот рекорд е можно да не биде срушен уште долго, долго време, бидејќи зголемените нивоа на јаглерод диоксид во атмосферата и повисоките нивоа на водена пареа која е резултат на тоа, значи дека условите потребни за супер-студени температури (како што е сувиот воздух) ќе стануваат сè поретки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Директорот на гробиштата го прашува чуварот:
- Добро бе, зошто се толку уморни гробарите денеска?
- Му умрела на некој човек таштата, па три пати ја вадеа на бис.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни. Виадукт Трејд известува дека денес (20.02.2019) ќе се...
Верски календар
На денешен ден
1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле...
1790.- Умре австрискиот цар Јосиф Втори, син на...
1808.- Роден е францускиот сликар, графичар и...
1886.- Роден е унгарскиот револуционер Бела Кун,...