Mлеко од соја, млеко од бадеми...Млеко од пајак?!

Кинески научници документирале пајаци кои од телото на мајката на своите млади им даваат течност богата со хранливи материи – еден вид на „пајаково млеко“ – која е единствениот извор на храна додека тие не пораснат, а некогаш и не престануваат да ја пијат додека целосно не созреат.Пајаците од видот Toxeus magnus, попознати како „скокачки пајаци“ изгледаат слично на мравките и имаат специјализиран орган кој го прави ова млеко за кое истражувачите сметаат дека е направено од неискористени јајца кои потоа се претвориле во храна.

Иако не се работи за лактација, истражувачите сметаат дека процесот може да се спореди со неа според функционалноста и намената, а служи и за слична еволуциска потреба – компензирање за несигурен пристап до храна и чување на младите во гнездото најдолго што може со цел да се заштитат од грабливци.

Инаку ова „млеко“ содржи 124mg протеин на 1ml, што е за 4 пати повеќе од количината на протеин во кравјото млеко.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...