Вештачка електронска кожа која нуди „натчовечки“ способности

Истражувачите од универзитетот во Конектикат и Торонто развиле вештачка кожа која на носителот – човек или робот – ќе му овозможи „натчовечки“ способности.

Оваа кожа е опремена со мултифункционални сензори кои се способни да почувствуваат силно магнетно поле, звучни бранови, промени во притисокот и слично нешто што не го може „обичната“ човечка кожа. Со други зборови, нејзините карактеристики би биле слични, на оние на костимите на суперхероите како Спајдермен.Ваквата кожа би имала бројни примени – би можела да се користи за асистирање при отстранување на опасни материјали, мисии за спасување или за далечинско набљудување на здравствена грижа на некој пациент, или пак за повторно овозможување на дел од чувствата кај луѓето со ампутирани екстремитети или со изгореници на кожата.

Таа користи мултимодален трибоелектричен наногенератор базиран на феррофлуид (FO-TENG) - вид на течност од наночестички железо оксид кои можат да реагираат на магнетни полиња.

Кожата има одлична водоотпорна способност како и можност за истегнување и би можела со години да си ја задржи формата.

Истражувачите се надеваат дека оваа футуристичка кожа ќе можат да ја донесат на пазарот за неколку години, откога ќе биде одобрена од американската администрација за храна и лекови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...