Џек Мевосек идентификуван со нов ДНК доказ?

Во раните часови на 30 септември 1888-ма, телото на Кетрин Едоус било пронајдено во локва крв на маглестите улици во Лондон. Таа е дел од многуте жени за кои се верувал дека биле убиени и измасакрирани од неидентификуваниот сериски убиец познат како „Џек Мевосек“.Сега, нов ДНК доказ добиен од свилен шал наводно пронајден на местото на злосторството, наведува кон човек за кој долго време се шпекулира дека е убиецот – Арон Космински.

Научниците направиле досега најнапредна генетска анализа на единствениот физички доказ поврзан со овие убиства, а откритието сугерира дека убиецот на Едоус бил Космински, еврејски полски бербер кој бил еден од главните осомничени од страна на полицијата.Двајца истражувачи собрале генетски информации од потомците на жртвата и осомничениот, како и од сегашниот сопственик на шалот и од целиот лабораториски персонал кој имал контакт со него. По анализата, генетски секвенци од еден роднина на Космински се совпаднале со митохондријалната ДНК добиена од флека од сперма на материјалот. Овој ДНК доказ исто така сугерира дека осомничениот имал црна коса и темна боја на очи, што се совпаѓа со исказот на единствениот сведок на настанот, како и со физичкиот опис на Космински кој бил сместен во лудница во март 1889.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...