Наскоро легализирање на процесот за создавање човечки компост

Законот кој се однесува на третирањето на човечките остатоци донесен од законодавната власт на Вашингтон треба да биде потпишан од демократскиот гувернер Џеј Ајнсли. 

По ова на луѓето ќе им се даде избор телото на нивните починати сакани да се претвори во еден вид на органско ѓубриво преку процесот на алкална хидролиза.Корпорацијата Recompose соработувала со пратениците и научниците со надеж дека ќе може да ја нуди оваа услуга откако ќе се донесе законот. Процесот се состои од ставање на телата во ротирачки уред чија температура се контролира и по чие завршување (по околу еден месец) од една личност се добива околу 1 кубен метар почва која потоа нејзините блиски ќе можат да ја однесат дома и да ја искористат за садење.

Повеќето луѓе во САД, а и низ светот или ги закопуваат, или ги кремираат нивните починати сакани, а и двата методи влијаат лошо на животната средина.Класичните закопи побаруваат голем простор и претставуваат ризик за загадување на подземните води со течноста за балсамирање, особено во густо населените области, додека кремациите ослободуваат јаглерод диоксид кој допринесува за глобалното затоплување. Во споредба со индустриското загадување, количината на јаглерод диоксид од кремирањето е релативно ниска (400kg CO2), но сепак многумина го чувствуваат нејзиниот ефект.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Бил Ладен распишал конкурс за терорист кој ќе се удри со авион во Ајфеловата кула. Во последниот круг на тестирање останале Талибанец, Ирец и Србин.
Бил Ладен го прашува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1854.- Умре Вилхелм Шелинг, германски филозоф,...
1960.- Прогласена е независноста на Сенегал...
1961.- На границата на источен и западен Берлин...
1968.- Советскиот Сојуз и другите земји на...