Малечок магнет креирал најсилно магнетно поле во светот

Научниците од националната лабораторија за силни магнетни полиња која е дел од државниот универзитет на Флорида го креирале најсилното магнетно поле во светот, со помош на магнет со големина на ролна од тоалетна хартија, дебел помалку од 1 сантиметар.Минијатурниот електромагнет бил креиран од Seungyong Hahn, инженер од MagLab и генерирал магнетно поле со моќност од 45.5 тесли – што е повеќе од 20 пати помоќен од болнички MRI (скенер со магнетна резонанца) уред.

Тоа било постигнато со користење на нови проводници и дизајн на магнетот – неговите суперпроводници биле направени од ново соединение наречено REBCO (rare earth barium copper oxide) и не му била ставена изолација.

Со усовршување, оваа креативна технологија би можела да доведе до креирање на малечки магнети кои ќе имаат големи задолженија на места како детектори на честички, реактори со нуклеарна фузија и дијагностички медицински алатки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...