AI систем во стари научни студии открил нешто што луѓето не успеале

Истражувачи од националната лабораторија Лоренс Беркли развиле систем со вештачка интелигенција (AI) кој со многу малку тренинг дошол до нови откритија во материјалната наука, а за да забележи нешто што научниците не успале, тој морал да прочита милиони претходно објавени научни студии.Овој AI пристап е познат како машинско учење – алгоритам кој се тренира да врши одредена задача сè додека по многу обиди не постигне нешто што има смисла. Ваквиот пристап се користи за решавање на разни проблеми, а во конкретниов случај тимот истражувачи го искористи за барање на латентно знаење во светот на материјалната наука.

Латентно знаење е конекција која можеби не била забележана, иако сите податоци за тоа да се постигне биле на располагање. Алгоритамот наречен Word2vec бил „нахранет“ со 3.3 милијарди апстракции од доменот на материјалната наука, од 1000 различни журнали објавени помеѓу 1922-ра и 2018-та. 500 000 зборови од овие материјали биле искористени за градење на математички конекции помеѓу нив, со што алгоритамот добил моќи на предвидување.

На тој начин тој бил способен да, на пример, групира елементи во периодниот систем без да знае како истите изгледаат.

Главниот фокус на тимот биле термоелектричните материјали, област која материјалните научници ја студираат веќе со декади. Тоа се материјали кои можат топлината да ја конвертираат во електрицитет и се исклучително важни. Меѓутоа, за да се успешни во тоа, тие мора да се ефикасни, безбедни и лесни за произведување.

Според анализираната литература, AI системот успеал да одреди кој материјал има најдобри термоелектрични карактеристики, а кога во него биле внесени студиите објавени до 2008-ма година, тој предвидел материјали кои се појавувале во подоцнежните студии.

Тимот исто така работи и на нов вид на пребарувач кој може студиите да ги пребарува на покорисен начин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...