Облакодери за собирање отпад на океански нафтени платформи

Архитектонскиот дизајнер Хонглин Ли креирал концепт на облакодер изграден на океанска нафтена платформа чија намена би била да го собира пловечкиот отпад од Пацификот, чија површина е скоро два пати поголема од онаа на Тексас и во просек е дебел 30 метри.Мегаструктурата наречена „Filtration” би содржела неколку објекти за собирање на разни материјали, како и постројки за третирање на вода, сето тоа изградено на нафтена платформа во близината на групираниот отпад.

Filtration облакодерот би користел вода за пумпање на отпадот и загадената вода во највисокото ниво на зградата, за потоа би го рециклирал отпадот и чистел водата како што таа тече надолу. Евентуално, не-рециклираните и рециклираните материјали би биле транспортирани кон копното преку брановите.

Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...