Ѕидови, амбалажа, а наскоро и месо од печурки

Ecovative е компанија која произведува амбалажа од мицелиум, коренестата структура на печурките, за компании како Dell и IKEA. Сега, тие сакаат да го користат мицелиумот за креирање на растителни меса.

Според информациите објавени на нивниот вебсајт, растот на мицелиумот нема волуметриско ограничување и може да биде израснат во 3D форма или да биде пост-процесиран во некоја форма, а е богат со влакна и протеин.

Еcovative ќе лансираат и нова компанија наречена Atlast food co., која ќе користи мицелиум за подобрување на структурата на разни растителни меса. Сега засега, тие го тестираат мицелиумот во форма на растителна сланина, чија структура е модифицирана и додадени се природни вкусови.Ecovative, кои се основани во 2006-та, исто така од печурки прават алтернатива на стиропор која е целосно биоразградлива, како и дрво дизајнирано за користење во мебел, плочки, ѕидови, врати и кабинети.

Од компанијата истражуваат и други области каде мицелиумот би можел да се искористи за правење на структура на разни објекти, па дури еден ден и за креирање на органи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...