Мозочни импланти би можеле да нè направат телепати

Благодарение на мозочно-компјутерските интерфејси, наскоро би можеле да комуницираме телепатски, барем според извештајот за новите технологии за нервни импланти направен од Royal Society, научна организација од Обединетото Кралство.Документот ги објаснува некои од повозбудливите мозочно-компјутерски интерфејси кои тоа би можеле да го овозможат, но и предупредува дека закачувањето на мозоците на компјутери би можело да ја компромитира индивидуалната приватност.

Според овој извештај, не само мисли туку и сензорни искуства би можеле да се комуницираат од еден мозок на друг. Така, на пример, некој кој што е на одмор во друга држава би можел да испрати „нервна разгледница“ на она што го гледа, слуша и вкусува, во мозокот на некој пријател кој што не е со него.За да се осигураме дека овие нервни импланти би биле корисни за луѓето и општеството, Royal Society повикуваат за владата да направи национална истрага на таквата технологија, бидејќи во спротивно компаниите како Facebook кои веќе работат на сопствени системи ќе можат да диктираат како технологијата би се користела исклучиво под нивни услови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...