Астронаути за прв пат создале вештачко месо во Вселената

Во 2018-та, израелската стартап компанија за производство на храна Aleph Farms го креирала првиот лабораториски израснат бифтек во светот, чија текстура и структура била идентична на бифтекот кој може да се купи во месарниците и супермаркетите.Компанијата се надева дека еден ден ќе овозможи пристап на вакво месо добиено без убивање на животни на сите на Земјата, па можеби и во Вселената. Aстронаутите сега го искористиле процесот на Aleph Farms за успешно да израснат месо на Интернационалната Вселенска Станица (ISS).

Овој експеримент, прв од овој вид, бил направен во рускиот сегмент на ISS, а астронаутите користеле 3D биопринтер развиен од руската компанија 3D Bioprinting Solutions за со негова помош во мускулно ткиво да ги формираат говедските клетки испорачани од Земјата.

Со други зборови, тие „пораснале“ малечко парче бифтек во микрогравитација. Овој експеримент служел како доказ за функционирање на концептот на креирање на вештачко месо во Вселената, со процес кој функционирал во екстремни услови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Во болница влегува панкерка и се жали на болки во стомакот. Младава жена имала розова коса, еден куп тетоважи и обетки и чудна облека. Откако докторот утврдил дека има...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е со умерен интензитет и се одвива по претежно суви коловози. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1844.- Во Виена умрел Јернеј Копитар, словенечки...
1858.- Се родил холандскиот лекар Кристијан...
1938.- Основана е Словенечката академија на...
1941.- Британскиот премиер Винстон Черчил и...