Стартап компанија тврди дека може да креира „месо“ од воздух

Додека неколку различни стартап компании веќе продаваат “месо“ добиено од билки, калифорнискиот стартап Air Protein тврди дека открил начин за правење на месо од воздух – надоградувајќи идеја која NASA ја имала во 1960-тите.Според нивниот вебсајт, NASA смета дека можеби е возможно да се користат микробите наречени хидрогенотрофи за креирање на систем за хранење на астронаутите во Вселената.

Астронаутите би издишувале јаглерод диоксид, кој микробите би го јаделе и конвертирале во хранливи состојки. Потоа астронаутите би ги јаделе овие состојки, повторно започнувајќи го циклусот.Ова истражување никогаш не се реализирало во Вселената, но Air Protein откриле дека хидрогенотрофите би можеле да ги хранат со комбинација од СО2 и други нутриенти во ферментирачки уреди тука на Земјата, што резултирало со кафеав прашок кој баш и не личи на месо (ниту пак има некаков вкус), но кој е богат со нутриенти и го има истиот аминокиселински профил како животинското месо.

Од компанијата велат дека процесот трае само неколку дена и би можел да биде еколошка алтернатива за традиционалната продукција на месо.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Неискусна девојка го прашува момчето:
-Мили, какво ти е тоа испакнување на панталоните?
-Тоа е бубрег мила.
-Ох, толку сум загрижена за тебе. Да не имаш камен во бубрегот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1265.- Првпат е свикан англискиот Парламент со...
1327.- Англискиот крал Едвард Втори го принуди...
1649.- Заробениот крал Чарлс Први на крајот на...
1667.- По 13-годишните борби Русија ја порази...