Ајкулите еволуираат да можат да се движат на копно

Новооткриена вид на ајкули се способни да се движат на копно, користејќи 4 перки за тоа наместо нозе. Се работи за еволуиран вид кој живее во вода, но со перките може да се влече низ коралните гребени за да мигрира од една плима во друга.Тоа значи дека сега постојат 9 познати видови ајкули кои можат да се движат на копно, а научниците кои стојат зад откритието на последната тврдат дека човештвото е безбедно – барем сега засега.

Овие ајкули имаат должина помала од 1 метар и не претставуваат никаква закана за луѓето. Нивната способност да преживеат во опкружување со малку кислород и да се движат со перките им дава голема предност врз нивниот плен (малечките ракови и мекотели).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...