Киборг медузи еден ден би можеле да ги истражуваат океаните

Тим научници од Калтек и Стенфорд прицврстиле микроелектроника со низок напон на долниот дел на медузи, за да креираат „биохибридни роботи“ кои можат да пливаат 3 пати побрзо од нормалните медузи.Идејата е еден ден ваквите „киборг медузи“ опремени со сензори да ги истражуваат пространите длабочини на океаните, наместо за тоа да се користат не толку ефикасни подморници и дронови.

Во тестирањата, научниците заклучиле дека медузите биле способно да се движат 3 пати побрзо, без тоа да им штети на метаболизмот.

Благодарение на едноставноста на дизајнот, електрониката користела значително помалку екстерно напојување во споредба со другите водени роботи.

Киборг медузите би можеле да го револуционизираат начинот на кој што ги истражуваме мистериите на океаните, а за тоа да го постигнат, истражувачите сакаат да додадат можност за далечинско контролирање на медузите, што би се постигнало со мали модификации на микроелектрониката.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...