ДНК од саламандер би можела да регенерира делови од човечкото тело

За прв пат, научниците комплетно го секвенцирале геномот на аксолотл, саламандер (вид на гуштер) способен да регенерира многу од своите делови на телото, по повреда.Со отклучување на неговиот генетски код, докторите од универзитетот на Кентаки се надеваат дека ќе бидат способни за еден ден да развијат нови генетски третмани кои на луѓето би им овозможиле да регенерираат екстремитети или да заздрават други видови на повреди (како оние на рбетот, зглобовите, повреди по мозочен удар и сл.), како што тоа го прават саламандерите.

Секвенцирањето на човечкиот геном помалку или повеќе е станато вообичаено, но тимот истражувачи морал да изнајде нови техники за секвенцирање на геномот на аксолотлот, бидејќи неговиот генетски код е 10 пати подолг од човечкиот и изнесува над 30 гигабајти во податоци.

Сега, тимот се надева дека во неговата  ДНК секвенца ќе може да пронајде информации врзани со неговите регенеративни способности.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...