Бетон кој се превиткува направен од отпадни материјали

Истражувачи од универзитетот Свинбурн во Австралија креирале и патентирале бетон направен од отпадни материјали (како пепелта од електраните на јаглен). 

Тој е „позелена“ алтернатива на цементот и користи 36% помалку енергија од конвенционалниот бетон.Новиот материјал може да се превиткува кога е изложен на големи тежини и е погоден за конструкција во зони на земјотреси каде конвенционалниот бетон често може да напукне и колабира. Во него исто така има и кратки полимерни влакна кои овозможуваат да не се скрши кога е под тензија.

Со користење на индустриски отпадни материјали, истражувачите го направиле продуктот многу поодржлив, а исто така биле намалени и емисиите на штетни гасови за време на производството (76% помалку јаглерод диоксид) бидејќи тој се стврднува на собна температура.

Лабораториските тестови покажале дека новиот бетон има 400 пати повеќе превиткувачки својства од нормалниот и покрај тоа што имаат слична цврстина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Родителите на Игорче отишле надвор од градот за викендот па земале бебиситерка да го чува додека се вратат. Пред да си легне во кревет Игорче &иацуте; рекол бебиситерката:
- Мене...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...