Габи ја апсорбираат радијацијата од хаваријата во Чернобил

Во април 1986-та, нуклеарната катастрофа во Чернобил ја потресе целата планета.

По експлозијата, оваа радиоактивна локација станала место каде истражувачите можеле да истражуваат како нуклеарниот материјал кој бил ослободен во неа влијаел и на планетата и на животинскиот свет.

Во 1991-ва, тим научници открил габи со црни точки кои растеле на ѕидовите на еден од нуклеарните реактори, при што било заклучено дека тие полека го разложувале радиоактивниот графит кој бил исфрлен од јадрото, и повеќе растеле кон центарот на зоната каде што била експлозијата.

Во 2007-ма, во нова студија направена од истражувачите од универзитетот на Саскачеван било откриено дека одредени видови на габи ги „привлекува“ радијацијата и дека побрзо растеле во радиоактивни опкружувања.

Трите видови на габи биле Cladosporium sphaerospermum, Cryptococcus neoformans, и Wangiella dermatitidis, кои со уште два вида биле испратени на Интернационалната Вселенска Станица во 2016-та, каде биле експонирани на радијација.

Резултатите од ова истражување сè уште не се објавени, а научниците и истражувачите се надеваат дека новите откритија ќе им помогнат да креираат суплементи кои би асистирале во заштитата на идните астронаути кои го напуштаат земјиното магнетно поле и се експонирани на високо ниво на радијација.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Родителите на Игорче отишле надвор од градот за викендот па земале бебиситерка да го чува додека се вратат. Пред да си легне во кревет Игорче &иацуте; рекол бебиситерката:
- Мене...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...