Живееме во период на најголеми поплави од реки во изминатите 500 години

Во изминатите три децении Европа е опустошена од најголеми поплави од реки во последните пет века, покажува студија на Универзитетот во Виена, во која учествуваа 34 истражувачки тимови од различни делови на Европа.Истражувањето покажува дека карактеристиките на поплавите се разликуваат од оние од претходните векови во однос на волумен, температура на воздухот и сезоната, пишува во написот објавен во списанието „Nature“.

На многу места поплавите се поголеми за разлика од порано, временскиот интервал е променет, а односот помеѓу поплавите и температурата на воздухот е обратен.Во денешницата глобалното затоплување е еден од главните двигатели на порастот на поплавите, додека во минатото се случувале почесто во студените периоди.

За студијата беа анализирани десетици илјади историски документи што содржат извештаи за поплави од 1500 година до 2016 година. Анализата на податоци идентификуваше девет периоди со чести поплави и подрачја каде се случувале поплавите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1881.- Во Локфилд, Шкотска е роден Александар...
1868.- Еквадор го погоди силен земјотрес при што...
1890.- Во њујоршкиот затвор „Обурн“, убиецот...
1900.- Во Битола, во т.н. „Поп-Ставрева афера“,...