Научниците се обидуваат да го спасат белиот носорог од истребување

Меѓународен тим научници успешно изолираше јајце-клетки од двата преостанати претставници од северниот бел носорог. Сѐ тоа со цел да се спаси овој загрозен вид од изумирање.Научниците се надеваат дека со околу 10 примероци ќе може да создадат ембрион што ќе биде внесен во сурогат-мајка која треба да роди живи младенчиња. Овој научен проект беше значително забавен поради пандемијата на коронавирусот, но германско-чешкиот научен тим успеа да го заврши целиот процес без компликации.

Јајце-клетките на женката северен бел носорог ќе бидат однесени во Италија, каде што оплодувањето ќе се изврши со замрзната сперма од сега веќе угинатиот машки бел носорог. Последниот примерок од северниот бел носорог угина во Судан во март 2018 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...