Во Египет пронајдени 27 саркофази стари над 2.500 години

Во древното наоѓалиште Сакара, јужно од Каиро, Египет, археолози открија 27 саркофази, стари над 2.500 години.Според тамошните медиуми, 13 ковчези се откриени на почетокот на месецов, а другите 14 биле откриени подоцна. Се работи за добро сочувани дрвени сандаци, сите живописно обоени. Најдени се и други, помали артефакти.

Во известувањето на египетското Министерство за антиквитети се вели дека првичните истражувања покажуваат дека ковчезите биле целосно затворени и не се отворани 2.500 години, откако биле закопани.

Сакара била активна некропола повеќе од 3.000 години, а денес е под заштита на УНЕСКО.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...