Египетските власти најавија уште едно големо археолошко откритие

Египетското Министерство за туризам и антиквитети објави дека го имаат откритието на годината. Претставувањето следува деновиве,и тоа ќе опфаќа вкупно 100 насликани саркофази во добра состојба, стари околу 2.600 години.– Ова денес не е крај на овие истражувања, туку, ми се чини – почеток, рече Калед ел Енани, министер за туризам и антиквитети.

Археолозите кои ја истражуваат некрополата Сакара кај Каиро велат дека на почетокот на октомври пронашле 59 ковчези заедно со дрвени статуи и златни маски. Поголемиот дел од саркофазите имаат слики со човечки ликови.

Наоѓалиштето е познато како Подземен град на мртвите. Всушност, се работи за гробница. Многу од сандаците сè уште содржат тела на луѓе кои биле закопани внатре.

На ова место има најмалку 11 пирамиди, вклучувајќи ја и скалестата пирамида на фараонот Јосер, како и други наоди од времето на Првата династија до коптскиот период.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како чука срцето на една плавуша.
- Тупа-глупа, тупа-глупа, тупа-глупа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...