Научници тврдат дека нашле решение за штетните гасови од авионите

Научници од Универзитетот Оксфорд во Англија, соопштија дека можеби пронашле начин – како да го намалат загадувањето од авионите во воздухот.Имено, тие успеале да претворат јаглерод диоксид – ЦО2 во гориво со испуштање на токсични гасови сведено на нула. Техниката се состои од загревање на мешавина од лимонска киселина, водород и катализатор составен од жива, манган и калциум, со цел да се претвори ЦО2 во течно гориво за авион. Таквиот пристап е евтин, едноставен и користи материјали што се достапни во околината.

Горивото во мигов се произведува само во лабораториски услови и во минимални количини (само неколку грама), но претставува голем напредок во производството на горива што не ја загадуваат животната средина. Се разбира, комерцијалната употреба бара многу работа и подобрување на техниките и процесите.

Засега нема начин како ефикасно да се соберат доволно количини јаглерод диоксид. Стручњаците бараат индустриски партнери, што ќе им овозможи масовно производство. Ако успеат во ова, тоа ќе биде исклучително полезно за авиокомпаниите, велат научниците.

Авионскиот сообраќај полека преминува кон почисти извори на енергија, а многу фирми планираат да купат електрични авиони или авиони што користат друг вид еколошки горива. Предноста на овој метод е тоа што не е потребно да се менува авионот бидејќи постојните мотори можат да користат гориво базирано на ЦО2.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...