Пронајдена уникатна кристална кама стара 5000 години

Антички алатки што некогаш припаѓале на праисториските цивилизации секојдневно се пронаоѓаат насекаде низ светот, но ножот што е пронајден во Шпанија многу се разликува од традиционално направените алатки.Тим што ја истражувал мегалитската гробница Монтелирио толос, открил кама направена од кристал, за која експертите велат дека е „технички најсофистицирана“ алатка која што досега е откриена и за чија изработка е потребна огромна вештина за резбање.Артефактот, кој што е стар околу 5.000 години, е долг скоро 8,5 инчи и бил пронајден заедно со 10 врвови од стрели, четири сечила и јадро за правење оружје.

Истражувачите претпоставуваат дека кристалната кама најверојатно имала симболично значење и била користена за виталност, повикување на магични сили и одржување врски со предците.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се вратил Мујо од партиски состанок потечен во двете очи.
"Што се случи?"- го прашале.
"Па, знаете, партискиот состанок беше многу долг..."
"И ?"
"Јас седев зад...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...