Санта мраз голема колку Лондон се одвои од Антарктикот

Санта мраз голема колку Лондон се одвои од Антарктикот, соопшти на својата интернет-страница Британското антарктичко истражување (БАС).

-Огромна санта мраз (1.550 квадратни километри), голема речиси колку Лондон се откина од ледениот појас Брант со дебелина од 150 метри. Ледениот брег се откина откако пукнатините што се појавија природно во текот на изминатите неколку години се проширија низ ледениот појас, што доведе до отцепување на сантата, се наведува во соопштението.

Ледениот брег се откинал минатата недела, а тоа е второ поголемо парче мраз одвоено од антарктичкиот глечер последните две години.

На глечерот од кој се откина сантата има истражувачка станица, но тамошните научници соопштија дека областа каде се наоѓаат не е загрозена.

Тие посочуваат дека самиот глечер има сложена структура, а последиците од отцепувањето не можат да се предвидат.

Сите промени на глечерот редовно се следат преку посебен автоматизиран систем.

Глациологот од БАН, Доминик Хоџсон, изјави дека настанот не е поврзан со климатските промени.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...