Во Германија најдени човечки отпечатоци стари 300.000 години

Германски научници открија човечки отпечатоци стари 300.000 години.

Станува збор за праисториските „Луѓе од Хајделберг“, одамна исчезната човечка цивилизација, која пред 300 илјадалетија живеела во планините Харц во денешна Германија.

Научниците веруваат дека овие совршено сочувани отпечатоци се најстарите досега пронајдени во Германија, пренесува „Sky News”.

Отпечатоци од стапала биле откриени на палеолитското наоѓалиште Шенинген на планината Харц, а биле пронајдени и животински отпечатоци.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...