Дали сте магнет за комарци?

Ново истражување покажува дека определени мириси можат да претворат некои луѓе во магнет за комарци. Истражувачите открија дека комарците ги привлекува мирисот на човечкото тело поради некои киселини кои најчесто може да се најдат во сирењето, млекото, павлаката и јогуртот.За потребата на студијата, објавена во списанието Current Biology, истражувачите од Институтот за истражување на маларија Џонс Хопкинс и Медицинскиот факултет соработуваа со Мача Истражувачкиот фонд во Замбија и испитуваа кој тип на човечки мирис е попривлечен за комарците.

Тие користеле кафез кој бил наполнет со рој од 200 африкански комарци.

Шест учесници во студијата спиеле во шатор од каде што се испумпувале здивот и мирисите од телото на учесниците со помош на долги цевки до кафезот со комарците. Според наодите од студијата, комарците најмногу ги привлекувале карбоксилните киселини во воздухот, вклучително и маслената киселина, соединение присутно во „смрдливите“ сирења.

Според истражувањето додека карбоксилните киселини ги привлекувале комарците, друга хемикалија наречена еукалиптол, ги одвраќала. Воедно било забележано дека инсектите ги следат миризливите патеки кои произлегуваат од луѓето и обично најмногу напаѓаат во периодот од 22 часот до 2 часот по полноќ.

Ова е прв пат да се направи експеримент од ваков тип и размер надвор од лабораторија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...