Научниците ги истражуваат можностите за човечко размножување во Вселената

Научниците ги истражуваат можностите за човечка репродукција во Вселената. Во нов експеримент, ембриони на глувци биле одгледувани на Меѓународната вселенска станица (ISS) што е можен показател дека луѓето ќе можат да се репродуцираат во Вселената.Резултатите, кои беа објавени во iScience во саботата, покажаа дека микрогравитациската средина има мало или никакво влијание врз тоа како се развиваат ембрионите - барем во многу раните фази на развојот.

Како дел од експериментот, група истражувачи оплодиле ембриони од глувци и ги развиле во фаза на две клетки пред да ги замрзнат. Ембрионите потоа биле лансирани до вселенската станица во август 2021 година на ракетата SpaceX.

Во Вселената, астронаутите на ISS ги одмрзнале замрзнатите ембриони на глувци и ги одгледувале четири дена. Астронаутите потоа хемиски ги зачувале ембрионите и ги испратиле назад на Земјата за да бидат анализирани.

Групата научници зад студијата открила дека ембрионите прераснале во бластоцисти, кластер на клетки создадени од оплодената јајце клетка која се развила во фетусот и плацентата, со нормален број на клетки. Нивната анализа покажала и дека нема значајни промени во состојбата на ДНК и гените.

- Ние спроведуваме истражување за да се осигураме дека ќе можеме безбедно да имаме деца ако дојде тоа време, вели Терухико Вакајама, истражувач на Универзитетот во Јаманаши во Јапонија и главен автор на новата студија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...