Примат стар 47 милиони години

Група палентолози од повеќе земји во Природо-научниот музеј во Њујорк презентираа фосилни остатоци на женка примат, чија старост се проценува на 47 милиони години, за која се претпоставува дека би можела да биде заеднички предок на луѓето и мајмуните.

Фосилните остатоци на приматот, кого научниците го нарекоа Ида, се откриени во 1983 година недалеку од Франкфурт во Германија и се сметаат за најцелосни што се пронајдени досега.

Научниците истакнаа дека овој примерок на примат сличен на лемур, чие латинското име е Darwinius Massilae во чест на Чарлс Дарвин, би можел да биде еден вид „алка што недостасува“ во еволуционен вид, односно заедничките предок на човекот и мајмунот.

Скелетот на Ида, кој е целосен 95 отсто, бил продаден на колекционери на еден специјализиран саем во Германија. Тој долго време бил разделен на два дела се додека научниците не ја откриле неговата важност, повторно го составиле и почнале да го проучуваат.

По обликот на коските и некои други показатели Ида била млада женка од само девет месеци. Нејзината тежина се движела од 650 до 900 грама, а висината во која е пресметана и должината на опашката достигале еден метар. Палецот, одвоен од другите прсти без канџи потврдува дека станува збор за примат. 

Изненадувачки добро сочуваниот фосил овозможува детален увид не само на скелетот на животното, туку и на меките делови од телото, дури и на содржината на желудникот.

- Ида била тревопасно животно и се хранела со овошје, зрна и листови. Многу наликува на денешните лемури, изјави Јен Францен, германски експерт за фосили од Институтот за научно истражување во Франкфурт обраќајќи им се на новинарите во Природо-научниот музеј во Њујорк.

За истражувачите тоа е како да го пронашле бродот на Ное, рече Јорн Хурум, палеонтолог од Универзитетот во Осло, истакнувајќи ја големата важност на тој фосил за разбирање на еволутивниот вид и потеклото на човекот. - Овој фосил ќе се наоѓа во сите дидактички прирачници во наредните сто години, рече тој.

- Во објаснувањето на еволуцијата на приматот тешко може да се замисли покомплетен скелет од овој, оцени Холи Смит, антрополог од Универзитетот во Мичиген, кој исто така учествуваше во претставување на големото откритие.

Значењето на ова животно е во тоа што неговото место се наоѓа точно пред разделување на две гранки во еволуцијата, вид кој од една страна води до мајмуните и луѓето и од друга страна до лемури и другите примати одвоени  од хомо сапиенсот.

- Тоа  е тој елемент кој недостасуваше и кој порано не можевме да го анализираме, истакна Филип Гингерич, експерт за примати во Универзитетот во Мичиген.

Американската кабелска телевизија „Хистори“ наскоро ќе емитува документарен филм посветен на оваа откритие наречен „Алка“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...