Концепт на хиперсоничен авион на Boeing

Boeing го преставија нивниот прв концепт за дизајн на хиперсоничен патнички авион за време на конференцијата на американскиот институт за аеронаутика и астронаутика во Атланта.Авионот теоретски би можел да патува со брзина од 5 маха, т.е 5 пати побрзо од брзината на светлината (6174км/ч.). При таа брзина, лет од Њујорк до Токио кој сега трае 14 часа би траел околу 2 часа.

Леталото би користело специфичен вид на мотор познат како рамџет, додека неговиот дизајн би создавал минимален отпор на воздухот, а двојниот опаш би помогнал при неговото стабилизирање и управување.

Најголемата пречка за хиперсоничните летови е што во почетокот тие нема да имаат многу прифатливи цени за повеќето патници, меѓутоа експертите сметаат дека во идните 15-20 години (можеби и порано) цените би станале поприфатливи и што повеќе авио-компании би се префрлиле на ваков вид авиони.

Новиот авион на Boeing би можел да транспортира цивили или војници, но тој нема да биде спремен за лет уште најмалку две до три декади.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто горилата имаат големи ноздрви?
- Зашто имаат дебели прсти.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15...
Верски календар
На денешен ден
42.п.н.е.- Роден е римскиот цар Тибериј, посинок...
1095. - На црковниот собир Клермон, во Франција,...
1272.- Умре англискиот крал Хенри III, кој стапи...
1797.- Умре прускиот крал Фридрих Вилхелм II кој...