Bose Frames паметни очила кои може да се користат и како слушалки

Компанијата Bose која е инаку позната по нивната музичка опрема сега направи модерни очила кои покрај тоа што ги штитат очите можат да се користат и како безжични слушалки, а се и првата аудио платформа за подобрена реалност во светот.Bose Frames ги трансформираат гласовните команди на сосема ново ниво, менувајќи го начинот на кој што мобилниот звук функционира. Тие преку звучни сигнали можат да пренесуваат и музика и информации, нудејќи можност за одговарање на повиците од мобилниот, како и пристап кон виртуелни асистенти.

Целиот овој акустичен пакет е сместен во ентериерот на очилата, а ултра-малечкиот микрофон и мултифункционалното копче преку кое се контролира звукот и се вклучува безжичната конекција се скоро незабележливи и воопшто не влијаат на стилскиот изглед на очилата.Bose Frames ќе се појават во продажба месецов по цена од $199, во два стила – коцкаст и заоблен, а инаку блокираат до 99% UVA/UVB зраци, отпорни се на гребење и кршење, а тежат само 45 грама.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ВАЖНО: Ве информираме дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...