Технологија на иднината: Роботски хирурзи оперираат во внатрешноста на телото

Компанијата Vicarious Surgical има план да направи малечок хуманоиден робот со две раце и камера на местото на главата и да го стави во човечкото тело преку мал засек.

Потоа, хирург кој се наоѓа било каде во светот преку систем за виртуелна реалност би се поврзал со роботот и би „гледал“ низ неговите очи т.е камера, контролирајќи му ги рацете движејќи ги сопствените.

Целта е хирургот да се чувствува како да е „намален и влезен во телото на пациентот“, а компанијата добила дополнителни 10 милиони долари за да ја истата ја оствари, средства кои потекнуваат од фондацијата на Бил Гејтс наречена Gates Frontier.

Штом компанијата ја оствари целта со ефективно „намалување“ на докторите и нивно виртуелно сместување внатре во телата на пациентите, следниот чекор ќе биде да се истражи како оваа технологија може да се искористи да се подобри здравствената заштита во оддалечените области во Америка, но и насекаде низ светот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Две плавуши седат на концерт на пијано.
- Ова да не е Шопен?
- Не сум сигурна, чекај нека се сврти!

* * *
Две плавуши прават муабет за култура.
- Си го гледала оној филмот...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
Ден на солунските браќа Кирил и Методиј.
Православната црква во 11-от век, во чест на...
1543.- Во Фромборг, во Полска, умре Никола...
1905.- Роден е Михаил Шолохов, еден од...