Банка тестира дебитни картички со вграден скенер за отпечаток од прст

Денес постојат многу начини да се верификува трансакцијата при купување со кредитни картички – може да се внесе PIN, да се стави потпис, истите да се внесат во мобилна апликација, па да се користи смартфонот и др.Наскоро ќе постои уште еден начин за тоа. Холандската компанија за дигитална сигурност Gemalto работи на дебитна картичка со која трансакцијата ќе се верификува преку вградениот биометриски скенер, така што ќе биде потребно палецот да се држи на него и картичката да се допре до било кој терминал способен за безконтактно плаќање.

Овој футуристички систем ќе започне да се тестира од страна на англиската банка Natwest, која следниот месец вакви картички ќе понуди на 200 нивни клиенти.

Од Gemalto велат дека податоците за отпечатокот на прст се складираат на самата картичка и никогаш не ја напуштаат, правејќи ја потешка за потенцијално хакирање.

Во споредба со PIN и чиповите кои се вградуваат во сегашните картички, комплексноста на уникатниот отпечаток од прст е многу побезбедна.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...