Првата телескопска фотографија на црна дупка

Интернационална коалиција научници објави дека ги снимиле првите директни слики на супермасивна црна дупка во галаксијата М87.

Заслужна за ова е мрежата од 8 телескопи на 5 континенти наречена EHT (Event Horizon Telescope), кои сите обработуваат исти податоци.

Мрежата се базира на техника наречена “интерферометрија со многу долга базна линија“, а бидејќи секој телескоп добива ист сигнал, но во различно време, научниците требало да ги искомбинираат податоците од секој од нив, третирајќи ја мрежата како да се работи за еден гигантски виртуелен телескоп со големина на Земјата.

Добиените фајлови биле толку масивни што морале да бидат складирани на хард дискови кои биле пренесени на една локација каде податоците од нив биле искомбинирани во една слика. Ова ограничување го оддолжило траењето на проектот, бидејќи телескопот на Антарктикот бил недостапен неколку месеци во зимскиот период.Досега сите слики на црни дупки биле компјутерски симулирани визуелизации на податоците кои биле добивани од разните телескопи, а на нив обично била претставена црна сфера обиколена со огромен прстен од ѕвезди. Вистинската слика изгледа многу слично на досегашните визуелизации и на неа е прикажана силуета на црната дупка која е осветлена од сите работи кои навлегуваат во неа ,т.е во хоризонтот на настаните.

Секоја црна дупка е опкружена од слој светлина искривена од нејзината гравитација, која орбитира околу дупката во таква совршена сфера да доколку некој влезе во неа, ќе може да си ја види задната страна од главата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...