AI алатка на Adobe која забележува фотошопирани лица

Adobe, компанијата која стои зад програмата за уредување на слики Photoshop, претстави алатка со AI) способна да забележува дали некоја фотографија е манипулирана.Истражувањето резултирало од партнерството на Adobe со научници од универзитетот Беркли и финансирање од DARPA, а се фокусирало на манипулации направени со алатката „liquify” со која може суптилно да се промени формата на објектот на сликата. Иако од Adobe не планираат оваа алатка да ја стават на располагање на јавноста, тоа сепак е знак дека компанијата сериозно го сфаќа пропагирањето на дигитално изменети слики кои често се употребуваат во т.н „лажни вести“.За да го тренираат овој систем со вештачка интелигенција, научниците од Adobe користеле парови од фотографии од нечие лице, од кои едната верзија била модифицирана со “liquify” алатката во Photoshop.

По доволно тренинг, AI-то можело да ги забележи модифицираните лица со 99% точност, што е импресивен процент бидејќи кога луѓе се обиделе тоа да го направат, биле успешни само во 53% од случаите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....