„Роботски“ судија на професионален бејзбол натпревар

За прв пат, еден „роботски“ судија носел заклучоци на професионален бејзбол натпревар во независната Атлантска лига.За обичните набљудувачи, натпреварот изгледал како и секој друг, на кој што бил присутен човек судија Брајан Дебраувер. Меѓутоа, тој во едното уво имал Apple AirPod безжична слушалка и iPhone во неговиот заден џеб.

Овие уреди комуницирале со стадионската технологија Trackman, која користи радар за да ја следи топката од моментот кога таа ќе ја напушти дланката на оној кој што ја фрла. Заедно, тие на Брајан му овозможиле да знае дали ударот бил во зоната или не, по што можел да донесе правилна одлука.Дебито на „роботскиот„ судија не поминало безгрешно – слушалката и iPhone-от ја изгубиле конекцијата неколку пати за време на натпреварот, за кое време Брајан носел одлуки како и вообичаено дотогаш.

По успехот на ова тестирање, Атлантската лига планира ваквите „роботски“ помошници на судиите да ги воспостави на сите 8 стадиони во следните недели.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Тато, тато, каде се Алпите?
- Не знам сине. Прашај ја мајка ти, она чистеше вчера.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1469.- Кралицата Исабела од Кастиља се омажи за...
1685.- Францускиот крал Луј XVI го поништи...
1697.- Роден е италијанскиот сликар Џовани...
1859.- Во Париз е роден Анри Бергсон, француски...