Автономен подвижен билборд на Sony и Yamaha

Sony во партнерство со Yamaha креираа автономно возило кое истовремено служи и како подвижен билборд. Наречено SC-1, ова возило е дизајнирано за користење во тематски паркови, терени за голф и во комерцијални цели.Електричниот SC-1 може да собере 5 луѓе и да постигне максимална брзина од 20км/ч., а има полно ултра-чувствителни сензори и камери кои му помагаат да ја скенира околината и да е „свесен“ за неговото опкружување. SC-1 е фузија на возачката автономна технологија на Yamaha и на дисплеите на Sony за прикажување на слики во висока резолуција во внатрешноста на автомобилот, кои овозможуваат патниците да можат да гледаат што се случува надвор од возилото дури и навечер, без потреба од фарови.

Внатре, 49-инчен 4K монитор дава приказ на надворешниот свет, додека четири 55-инчни 4К дисплеи од надворешната страна прикажуваат реклами или разни слики/видеа.Со помош на вештачка интелигенција, возилото може да ја утврди демографијата на минувачите, и да ги оптимизира промотивните материјали кои ги прикажува базирано на фактори како години на старост и пол.

2D LIDAR системите и ултрасоничните сензори ќе акумулираат податоци поврзани со патувањата, кои потоа ќе се употребуваат за анализи со кои возилото ќе „учи“ и ќе го оптимизира возењето, а сите 4 тркала ќе имаат хидраулични сопирачки.

Двете компании планираат ова возило да почне да се употребува во Јапонија некаде во 2019-та или до март 2020-та.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....