Технологија за менување на боја на облека и автомобили „како камелеон“

Во иднината, доколку ви се здодее, црвената боја на вашиот автомобил, истата би можеле да ја промените само со притискање на едно копче.

Тим истражувачи од MIT измислиле „мастило“ кое овозможува „боење“ на скоро било каква шара на одредена површина со помош на проектор и UV светлина.Со комбинирање на цијан, магента и жолта боја, кои сите реагираат на светлина, тимот креирал специјален спреј наречен PhotoChromeleon кој може да се аплицира на скоро секоја површина, вклучувајќи и чевли, играчки и футроли за телефони.

Потоа, со помош на UV проектор може да се програмираат разни комбинации на бои врз површината на објектите со процес кој трае помеѓу 15 и 40 минути. UV светлината исто така може да се користи и за да се избрише некој постоечки дизајн и да се замени со друг и тоа неброено пати.Ова има огромен потенцијал да ги редуцира отпадните материјали бидејќи со ваквата технологија нема да има потреба да се купуваат нови предмети (или да се префарбува цел автомобил) секогаш кога ќе ги посакаме во друга боја.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...