AI предвидува кога некој ќе умре

Истражувачи од Geisinger, компанија која нуди здравствени услуги во Пенсилванија, истренирале систем со вештачка интелигенција (AI) да предвидува кои пациенти имаат поголем ризик од умирање во следната година.Во системот биле внесени 1.77 милиони податоци од електрокардиограми (ECG) – мерени во волтажа во одреден временски период – од 400 000 пациенти, со цел да се детектираат шаблони кои би можеле да индицираат идни кардиолошки проблеми како срцев удар и неправилна работа на срцето.

Резултатите биле импресивни и по малку застрашувачки. AI моделот имал подобри перформанси од досегашните модели во погодувањето на тоа кои пациенти умреле во текот на годината и оние кои преживеале.

AI системот дури детектирал срцеви проблеми кај пациенти кои претходно биле дијагностицирани како здрави од страна на кардиолозите. Три кардиолози кои независно ги рецензирале електрокардиограмите не биле способни да ги забележат ризичните шаблони кои AI системот ги забележал.

Ова не е единствениот обид да се искористи моќта на машинското учење за предвидување на смрт. Минатата година, истражувачи од Google креирале модел на AI кој со помош на електронски здравствени записи требало да предвиди колку некој пациент ќе остане во болница, како и кога би умрел.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му вели жената на мажот;
"На еден питач му дадов цела чинија супа и сто денари."
"И тој ја изеде таа супа?"
"Да."
"Е, тогаш ги заслужил тие сто денари."
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...