Matternet развива уникатен систем за испорака со дронови

Компанијата Matternet скоро една декада развива уникатен систем за испорака со дронови, фокусирајќи се на тоа како оваа технологија може да се користи за транспортирање на лекови и медицински примероци помеѓу здравствените установи.Со изглед како од научно-фантастичните филмови, Matternet станицата функционира како појдовна и дојдовна точка за испораките правени со нивниот M2 квадкоптер. Таа е висока околу 3 метри, а може да биде инсталирана на земја или на кров.

Системот за испорака функционира на следниот начин: по земање на примерок крв од пациентот, здравствениот работник ја внесува релевантната информација за испорака во cloud платформата на Matternet, го носи примерокот до станицата за дронови и го става во малечка комора која се отклучува со картичката за идентификација. Тој примерок автоматски се закачува за дронот (чиј товар може да има максимална тежина од 2 килограми), кој полетува од станицата која за таа потреба се отвара како цвет.

Дронот потоа е воден од самата станица до својата дестинација, а примачот добива нотификација кога тој ќе пристигне до неа. Откако тоа ќе се случи, батеријата на дронот автоматски се менува со нова, за да биде спремен за следниот лет.

Системот на Matternet е ефикасен, брз, и прекрасно изгледа, а компанијата веќе го тестира во неколку здравствени установи во Рејли, Северна Каролина, и Сан Диего, Калифорнија, во партнерство со брзата пошта UPS.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...